بانک آمریکا

بانک آمریکا

در لیست ده بانک برتر جهان، نام یک هلدینگ قدرتمند آمریکایی دیده می‌شود. این مؤسسه مالی همه ساله در بین بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکایی مانند جی پی مورگان چیس، سی تی، ولز فارگو و غیره قرار دارد. در مورد بانک آمریکا صحبت می‌کنیم و در این مقاله به تاریخچه، معرفی و کسب و کار آن خواهیم پرداخت.

تاریخچه

در تأسیس این بانک رد پای یک ایتالیایی دیده می‌شود. آمادئو پیتر جیانینی، در سال 1904 بانک ایتالیا را در سانفرانسیسکو افتتاح کرد که در نهایت به Bank of America، تبدیل شد. این مؤسسه مالی، برای مدتی متعلق به هلدینگ جیانینی با نام Transamerica Corporation باقی ماند. جالب است بدانید که اولین کارت اعتباری بانکی (BankAmeriCard)، در سال 1958 توسط این شرکت صادر شد.

 

ساختمان مرکزی بانک آمریکا

معرفی

بانک آمریکا (Bank of America Corp)، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بانکی و خدمات مالی در ایالات متحده است. دفتر مرکزی این شرکت مالی در شارلوت، کارولینای شمالی قرار دارد. این مؤسسه در حال حاضر دومین شرکت بانکی بزرگ در ایالات متحده می‌باشد که بیش از 10 درصد از خدمات سپرده‌های بانکی در این کشور را ارائه می‌دهد. از دیگر حیطه‌های فعالیت آن می‌توان به سرمایه‌گذاری، بانکداری تجاری و مدیریت ثروت اشاره کرد. در سال 2021 و در بین انواع بانک در آمریکا، ارزش دارایی کل این شرکت رقمی حدود 2519.5 تریلیون دلار را نشان می‌دهد.

درصد بالایی از شرکت‌های فورچون آمریکا از مشتریان اصلی این شرکت محسوب می‌شوند. پس از خرید مریل لینچ در سال 2008، این بانک به بزرگ‌ترین مرجع مدیریت ثروت در جهان تبدیل شد. بورس نیویورک، S&P 500 و میانگین صنعتی داوجونز از شاخص‌های تشکیل‌دهنده سهام خریداری شده توسط این بانک هستند.

 این شرکت و زیر مجموعه‌های آن متعهد شده‌اند تا به مبارزه با تغییرات آب و هوایی نیز کمک کنند. اخیراً اعلام کرده‌اند که تا سال 2030 یک تریلیون دلار در جهت اهداف محیط زیستی هزینه خواهد شد تا فرآیند انتقال به اقتصاد کم کربن، سرعت بیشتری بگیرد.

 

معرفی بانک آمریکا

کسب و کار بانک آمریکا

هلدینگ مالی و بانکی آمریکا، که به نوعی نماد بانک‌های آمریکا نیز می‌باشد، در حوزه‌های گسترده‌ای به ارائه خدمات بانکی و غیر بانکی مشغول است. این شرکت مالی و بانکی از طریق هشت خط کسب و کار، خود را معرفی کرده است. این بانک آمریکایی ادعایی دارد که از اشخاص، مؤسسات و شرکت‌ها با هر اندازه و در هر مرحله از کسب و کارشان، حمایت می‌کند. این 8 خط کسب و کار به شرح زیر است:

 1. مصرف‌کننده

با مجموعه‌ای از محصولات و خدمات نوآورانه از طریق بانکداری دیجیتال و شبکه بانکداری خرده فروشی به مصرف‌کنندگان، خدمات ارائه می‌دهد. در این خط کسب و کار، وفاداری مشتری ارزش بالایی دارد و محصولات و راه حل‌های خلاقانه برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. سرویس «پلتفرم بانکداری دیجیتال برنده جوایز» یکی از پاداش‌های وفاداری مشتریان شخصی این بانک است.

 1. خدمات ترجیحی

این سرویس، یک تجربه خدمات با فناوری پیشرفته و شخصی‌سازی شده، می‌باشد. در این بسته خدماتی، بانک به مشتریان بانکداری و سرمایه‌گذاری در سرتاسر ایالات متحده با دارایی تا سقف 250,000 دلار، کمک می‌کند. مدیریت پول نقد، وام دهی و سرمایه‌گذاری برای کار آفرینان و مشاغل کوچک، از خدمات این بخش است. راه حل‌های مالی، هم به شکل دیجیتالی و هم از طریق شبکه ملی مشاوران ارائه می‌شود.

 1. بانک خصوصی

سرویس بانک خصوصی بانک آمریکا، محافظت از ثروت مشتریان خود برای نسل‌های آینده آن‌ها را فراهم می‌کند. این خط کسب و کار بر ارائه راه حل‌های کامل سرمایه‌گذاری و مدیریت ثروت به مشتریان با ارزش خالص فوق‌العاده بالا تمرکز دارد. گروه هدف در این بسته، مشتریان با دارایی سرمایه‌گذاری بیش از 3 میلیون دلار می‌باشد.

 1. بانکداری تجاری

این سرویس، مختص مشتریان شرکتی است. مشاوره استراتژیک و ارائه راه حل‌های مالی یکپارچه به شرکت‌های آمریکایی با درآمد سالانه 5 تا 50 میلیون دلار، خدمات «بانکداری تجاری» می‌باشد. تیم‌های محلی BAC به مشتریان شرکتی کمک می‌کنند تا به اهداف مالی مورد نظر خود برسند.

 1. بانکداری جهانی

محصولات و خدمات مربوط به وام، مدیریت ریسک، مدیریت سرمایه در گردش یکپارچه، ارائه راه حل‌های خزانه داری و خدمات بانکی فرعی بین‌المللی را در اختیار مشتریان شرکتی قرار می‌دهد. از دیگر خدمات این بخش از بانک آمریکا، می‌توان به مشاوره مالی و پذیره‌نویسی نیز اشاره کرد.

 

روش‌های کسب و کار بانک آمریکا

 1. بانکداری شرکتی و سرمایه‌گذاری جهانی

ارائه خدمات به بزرگ‌ترین مشتریان شرکتی با بیش از 2 میلیارد دلار درآمد، رهاورد این سرویس است. این بخش با شهرداری‌ها و سازمان‌های دولتی دارای خدمات خزانه داری، همکاری می‌کند. وام، اجاره، مشاوره، راه حل‌های پذیره‌نویسی بدهی و سهام از خدمات این خط کسب و کار است. ارتباط با سازمان‌ها و مشتریان جهانی در 38 کشور دنیا، این هلدینگ را در بین ده بانک برتر جهان قرار می‌دهد.

 1. بازار‌های جهانی

این بخش با مشتریان نهادی و شرکتی که دارای کسب و کار با درآمد ثابت، اعتبار، ارز، کالا و سهام خارجی هستند، همکاری می‌کند. این خدمات شامل نقدینگی، استراتژی پوشش ریسک، بینش‌های پیشرو در صنعت، تجزیه و تحلیل و قیمت‌گذاری رقابتی می‌باشند. صندوق‌های تأمینی، مدیران دارایی، بازنشستگی و سایر مؤسسات مالی گروه هدف این سرویس هستند.

 1. مدیریت ثروت مریل لینچ

تمرکز این بخش تجاری بر مشتریانی است که دارایی‌های سرمایه‌گذاری تا 250,000 دلار دارند و می‌خواهند به دارایی خالص بالا دست یابند. مدیریت دارایی این مشتریان و مشاوره برای سرمایه‌گذاری، از خدمات این خط کسب و کار است.

دیگر بخش‌های کسب و کار بانک آمریکا، بر فعالیت‌های زیر تمرکز دارند:

 • فعالیت‌های مدیریت دارایی و بدهی
 • سرمایه‌گذاری سهام
 • وام‌های رهنی غیر اصلی و فعالیت‌های خدماتی
 • تأثیر مثبت تجدید نظر‌های دوره‌ای در مدل ارزش‌گذاری، بر کلیه حقوق خدمات رهنی (MSR) اصلی و غیر اصلی
 • حمایت از کسب و کار‌های در حال انحلال
 • و غیره...

که تمام این مسائل موجب آن شده است که این بانک در بین ده بانک برتر جهان قرار بگیرد.