بانک کشاورزی چین

در بین انواع بانک در جهان، همیشه کشور چین سهم بزرگی داشته است. اگر به لیست بزرگ‌ترین مؤسسات مالی در دنیا نگاهی بیاندازید، بانک‌های چینی جلب توجه می‌کنند. در این مقاله به معرفی یکی از چهار بانک بزرگ این کشور یعنی بانک کشاورزی چین خواهیم پرداخت. ما را تا پایان همراهی کنید.

معرفی

بانک کشاورزی چین (Agricultural Bank of China)، در بین چهار بانک تجاری بزرگ دولتی در این کشور است. بانک چین، بانک ساختمانی چین و بانک صنعتی و تجاری چین در کنار بانک مورد بحث ما، غول‌های مالی و اعتباری این کشور پهناور را تشکیل می‌دهند. این بانک در سال 1951 به عنوان بانک تعاونی کشاورزی و بلافاصله پس از انقلاب چین تأسیس و در سال 2010 در بورس اوراق بهادار شانگ‌های و هنگ کنگ ثبت شد. در واقع در ابتدا فقط برای حمایت از صنعت کشاورزی به وجود آمد و امروزه نیز بیشتر شعبه‌های آن در مناطق روستایی است.

 

معرفی بانک کشاورزی چین

این مؤسسه در ارائه خدمات بانکداری تجاری و مالی بین‌المللی نیز مشارکت فعالی دارد. همین موضوع و گستردگی خدمات مالی، باعث شده که هر ساله این موسسه مالی در بین ده بانک برتر جهان قرار داشته باشد. عمده خدمات این بانک چینی در سه بخش بانکداری شرکتی، بانکداری شخصی، مدیریت دارایی و عملیات خزانه داری خلاصه می‌شود.

فعالیت‌های بانک کشاورزی چین

 این شرکت خدمات متنوعی در زمینه ارائه سپرده، وام، تسویه داخلی، تنزیل قبض، معامله ارز، ضمانت نامه بانکی و سایر خدمات، فعالیت می‌کند. همان طور که قبلاً گفته شد، عمده فعالیت این مؤسسه از طریق چهار بخش صورت می‌گیرد:

  • بخش بانکداری شرکتی این مؤسسه، بر ارائه خدمات و سرویس‌های مالی به شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی و مؤسسات مالی تمرکز دارد. خدماتی مانند تجارت سپرده و وام، امور مالی مشاغل کوچک و خرد، تسویه حساب و مدیریت نقدی، تأمین مالی تجارت، بانکداری سرمایه‌گذاری و غیره از جمله سرویس‌های این بخش می‌باشند.
  • بخش بانکداری شخصی، ارائه خدمات به مشتریان شخصی را انجام می‌دهد. این بخش، بر خدمات سپرده و وام شخصی، تجارت کارت اعتباری و بانکداری خصوصی تمرکز دارد.
  • در بخش عملیات خزانه داری نیز خدماتی مانند معاملات بازار پول یا بازخرید، سرمایه‌گذاری در زمینه بدهی و حفظ موقعیت‌های مشتقه و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری پوشش داده می‌شود.
  • بخش مدیریت دارایی بانک کشاورزی چین نیز در ارائه خدمات مالی، کسب و کار نگهداری دارایی، بازنشستگی و تجارت فلزات گران‌ب‌ها فعالیت می‌کند.

 دیگر بخش‌ها نیز عمدتاً با سرمایه‌گذاری‌های سهام سروکار دارند.

 

فعالیت‌های بانک کشاورزی چین (ABC)

خدمات مربوط به کشاورزی

همان طور که از اسم بانک ABC مشخص است، صنعت کشاورزی از حوزه‌های اصلی فعالیت این مؤسسه محسوب می‌شود. در این بخش به چند مورد از خدمات مرتبط با کشاورزی می‌پردازیم:

- خدمات شخصی

  • کارت مزایای Kins Farmer's Benefit Card

این کارت مزایا، نوعی کارت اعتباری استاندارد Union Pay است که در اختیار خانوار‌های کشاورز قرار می‌گیرد. کارکرد این کارت علاوه بر خدمات مالی مختلف مانند واریز و برداشت وجه نقد، انتقال و تسویه، مصرف و تجارت، دارای خدمات ویژه دیگری نیز می‌باشد. از جمله خدمات ویژه این کارت اعتباری می‌توان به انتقال وجوه خرد به خانوار‌های کشاورزی و دریافت یارانه ملی اشاره کرد.

  • کارت اعتباری مزایای کشاورز The Farmer's Benefit Credit Card

این کارت مختص مشتریان سطح بالا و البته روستایی است و در گروه سریال کارت‌های Kins قرار می‌گیرد. در واقع این کارت اعتباری در اختیار کشاورزانی قرار می‌گیرد که دارای اعتبار بالایی در کسب و کار خود باشند. مثل بقیه کارت‌های اعتباری معمول برای پرداخت، تسویه حساب، پس انداز و مدیریت ثروت مورد استفاده می‌باشد. اما مزیت این کارت اعتباری، پشتیبانی متنوع و شخصی‌سازی شده است که می‌تواند نیاز‌های مالی و تولیدی کوتاه مدت مشتری را برآورده نماید.

  • تأمین مالی خرد برای خانوار‌های کشاورز

این خدمت بر اعطای وام‌های کوچک توسط بانک کشاورزی چین (ABC) به تک تک اعضای خانوار‌های کشاورز متمرکز است. شرایط این وام‌ها بر اساس الزامات ترجیحات جهانی، پوشش گسترده و تجاری‌سازی تعیین و اعطا می‌شوند.

 

خدمات کشاورزی بانک کشاورزی چین

- خدمات شرکتی

  • وام سرمایه در گردش

وام سرمایه در گردش یک خدمت حمایتی است که برای رفع نیاز موقت وام گیرنده برای پیشبرد تولید و بهره‌برداری اعطا می‌شود. وام سرمایه در گردش، می‌تواند کوتاه مدت یا میان مدت باشد. مدت بازپرداخت وام‌های کوتاه مدت کمتر از یک سال و میان مدت بین یک تا سه سال است.

  • خط اعتباری گردشی

خط گردشی، به نوعی خط اعتباری بانکی گفته می‌شود که در اختیار مشتریانی قرار می‌گیرد که دارای شرایط و ضوابط خاص تعیین شده از طرف بانک، باشند. این اعتبار شامل خط اعتباری گردان و خط تأمین مالی تجارت بین‌المللی می‌شود.

  • وام ساخت و ساز بازار گردش کالا

این وام در سطح شهرستان‌های کشور چین و به صاحبان پروژه‌های ساخت و ساز در جهت تجارت تأمین، خرید و فروش کالا اعطا می‌شود. برای احداث بازارچه تیراژ محصولات کشاورزی، ملزومات فرهنگی، لباس، مبلمان، دکوراسیون و مصالح ساختمانی، آهن آلات، مقاطع فولادی، بذر و کود و غیره می‌توان از این وام بهره برد.

از دیگر خدمات فراوان بانک کشاورزی چین می‌توان به اعطای اعتبار و وام ساده و سریع به مشاغل کوچک و وام املاک و مستغلات اشاره کرد.