بانک بی‌ان پی پاریبا

در این مقاله با یکی دیگر از بانک‌های برتر دنیا از کشور فرانسه آشنا خواهیم شد. بانکی که یکی از قدیمی‌ترین مؤسسات مالی اروپا و دنیا به حساب می‌آید و حوزه فعالیت گسترده‌ای را در سرتاسر جهان دارد. بانک بی‌ان پی پاریبا، از رهبران مالی حوزه یورو است که در ادامه به معرفی، مشخصات و کسب و کار آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی

بانک بی‌ان پی پاریبا (BNP Paribas)، از ادغام پی در پی چندین بانک در دوران توسعه صنعتی، به وجود آمد. این گروه مالی، از زمان پیدایش خود ماموریت تأمین مالی و ارائه خدمات به مشتریان و جامعه را داشته است. این بانک فرانسوی نزدیک به دو قرن است که ادعا می‌کند در راستای خدمت‌رسانی به مشتریان خود، موفق می‌باشد. این مؤسسه مالی، سپرده‌ها را جذب می‌کند و در قبال آن خدمات تجاری، خرده فروشی، سرمایه‌گذاری و بانکداری خصوصی و شرکتی را ارائه می‌دهد. این بانک همچنین در اروپا، ایالات متحده، آسیا و بازار‌های نو ظهور دیگر خدمات مشاوره مدیریت دارایی و سرمایه‌گذاری را به مؤسسات و اشخاص ارائه می‌کند. دفتر مرکزی این مؤسسه در پاریس است.

 

بانک بی‌ان پی پاریبا

«ما به مشتریان و دنیایی که درآن زندگی می‌کنیم، خدمت می‌کنیم. »

بی‌ان پی پاریبا به عنوان یک گروه بانکی بین‌المللی درجه یک، در لیست ده بانک برتر دنیا نیز قرار گرفته است. این شرکت مالی، دارای پلتفرم‌ها و کسب و کار‌های پیشرو در اروپا می‌باشد. به غیر از حوزه یورو، باید به ردپای عمیق این بانک در قاره آمریکا نیز اشاره کرد. فعالیت‌های این شرکت در منطقه آسیا و اقیانوسیه نیز با رشد سریع پیش می‌رود. چهار بازار داخلی این بانک در بلژیک، فرانسه، ایتالیا و لوکزامبورگ قرار دارد. همچنین دارای بانکداری خرده فروشی یکپارچه در کشور‌های حاشیه مدیترانه، ترکیه و اروپای شرقی نیز می‌باشد.

مشخصات

این بانک اروپایی، امروز در 65 کشور دنیا فعالیت می‌کند و نزدیک به 190000 کارمند در آن مشغول به کار می‌باشند. این مؤسسه مالی، به 33 میلیون فرد و 850 هزار مشتری شرکتی ارائه خدمات می‌کند. از دیگر فعالیت‌های این شرکت می‌توان به ارائه خدمات مالی به 13.6 میلیون مشتری در حوزه توزیع دیجیتال اشاره کرد. بانک بی‌ان پی پاریبا درآمد خالص خود را در سال 2020،7.2 میلیارد یورو گزارش کرده است.

 این مؤسسه، خود را در نقش یک حامی می‌بیند و راه حل‌های مالی را بر همین اساس ارائه می‌دهد. بنیاد BNP Paribas با 11 بنیاد بین‌المللی مدنی دیگر برای کمک به جهانی پایدارتر و فراگیرتر، همکاری می‌کند. این بانک در سال 2022 و برای نهمین سال متوالی، نشان «کارفرمای برتر اروپا» را دریافت کرد. این جایزه به دلیل گستردگی فعالیت این بانک در هشت کشور بلژیک، فرانسه، ایتالیا، لوکزامبورگ، لهستان، ترکیه، اوکراین و اسپانیا محقق شده است.

 

بی‌ان پی پاریبا در 65 کشور جهان

کسب و کار و تخصص بانک بی‌ان پی پاریبا

Bnp pariba، از تمام مشتریان خود که شامل اشخاص، انجمن‌ها، کارآفرینان و مؤسسات می‌شود، حمایت می‌کند تا در پروژه‌های خود موفق باشند. این حمایت‌ها شامل راه حل‌های تأمین مالی، سرمایه‌گذاری، پس انداز و پشتیبانی مالی است. این شرکت دارای سه بخش عملیاتی است که موقعیت‌های کلیدی را برای مشتریان خود میسر می‌سازد:

 1. بخش بازرگانی، بانکداری شخصی و خدمات

 که تمامی فعالیت‌های مربوط به خرده فروشی و خطوط تجاری تخصصی گروه را گردآوری می‌کند. این بخش بر بانکداری تجاری تمرکز دارد و در وام، تأمین مالی و تحریک کسب و کار‌های تخصصی فعالیت می‌کند. بخش تجاری، بانکداری شخصی و خدمات (CPBS)؛ در کشور‌های فرانسه، بلژیک، ایتالیا، لوکزامبورگ، ترکیه، اوکراین، لهستان، سنگال، ایالات متحده، چین و غیره به ارائه خدمات می‌پردازد. خدمات زیر بخشی از فعالیت‌های این بخش از بی‌ان پی پاریبا است:

 • موبیلیتی با تجهیزات آروال
 • خدمات مالی و لیزینگ
 • تأمین مالی اشخاص با سرویس BNP Paribas Personal Finance
 • خدمات بانکداری دیجیتال، در دو کشور آلمان و هند و با سرویس سرمایه‌گذاری شخصی این بانک
 • حساب‌های جاری چابک
 1. بخش سرمایه‌گذاری و خدمات حفاظتی

که طیف گسترده‌ای از خدمات پس انداز، سرمایه‌گذاری و حفاظتی را به مشاغل تخصصی ارائه می‌دهد. بخش سرمایه‌گذاری و خدمات حفاظتی (IPS)، با ارائه راه حل‌های خلاقانه و البته مسئولانه، به تمام برنامه‌ها و ریسک‌های مشتریان خود کمک می‌کند. این بخش در قبال چالش‌های محیط زیستی، اجتماعی, فناوری و اقتصادی به ذینفعان خود، خدمات حفاظتی و سرمایه‌گذاری مطمئن را ارائه می‌دهد. خدمات این بخش از بانک BNP Paribas، شامل چهار خط کسب و کار زیر است:

 • بیمه، حفاظت و مستمری با BNP Paribas Cardif
 • مدیریت دارایی با BNP Paribas Asset Management
 • بانکداری خصوصی برای مشتریان با ارزش خالص بالا با سرویس مدیریت ثروت بانک
 • خدمات املاک و سرمایه‌گذاری با سرویس BNP Paribas Real Estate

این چهار خط کسب و کار، راه حل‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری و حفاظت از مشتریان خرده فروش، شرکت‌ها، انجمن‌ها، سازمان‌های غیر دولتی، دولت‌ها و مؤسسات می‌باشند.

 

خدمات سرمایه‌گذاری و حفاظتی بی‌ان پی پاریبا

 1. بخش بانکداری شرکتی و نهادی

که راه‌حل‌ها و مشاوره‌های مالی مناسب و اکازیونی را به مشتریان شرکتی و سازمانی ارائه می‌کند. بخش بانکداری شرکتی و نهادی (CIB)، خدمات مالی متناسب با پایداری را با تأکید شدید بر ریسک و مدیریت نظارتی، برای مشتریان شرکتی و سازمانی در جهان فراهم می‌کند. بخش CIB بانک بی‌ان پی پاریبا، بر سه حوزه اصلی تخصصی برای حمایت از مشتریان خود و رفع نیاز آن‌ها، تمرکز دارد:

 • مشاوره، تأمین مالی و بانکداری معاملات برای مشتریان شرکتی و سرمایه‌گذاران سازمانی، با سرویس بانکداری شرکتی
 • سرمایه‌گذاری و تأمین مالی در بازار سرمایه، با سرویس Global Marketing
 • تسویه اوراق بهادار، نگهداری و خدمات، با سرویس خدمات اوراق بهادار