بانک جی پی مورگان

بانک جی پی مورگان

در ادامه لیست بزرگ‌ترین بانک‌های جهان به یک هلدینگ آمریکایی همه کاره در حوزه مسائل بانکی و مالی می‌رسیم. این مؤسسه، در ایالات متحده همواره در چند پله نخست برترین مؤسسات مالی چه از نظر دارایی و چه از نظر حجم گسترده کسب و کار، قرار دارد. جی پی مورگان چیس، که یکی از زیر مجموعه‌های آن سابقه 220 ساله دارد، موضوع مقاله امروز ما است. با بررسی تاریخچه، معرفی و کسب و کار این هلدینگ عظیم مالی، تا پایان همراه ما باشید.

معرفی

بانک جی پی مورگان چیس (JPMorgan Chase & Co)، یک هلدینگ عظیم مالی است که خدمات بانکی و مالی گسترده‌ای را ارائه می‌کند. این شرکت با ساز و کار و نام کنونی خود، در 1 دسامبر 2000 و بعد از ادغام JPMorgan و Chase Manhattan Bank تأسیس شد. این شرکت در سال 2004 شرکت Bank One و در سال 2008 Bear Stearns و Washington Mutual را خریداری کرد. سخن به گزاف نیست که این شرکت را بزرگ‌ترین بانک آمریکایی معرفی کنیم.

 

معرفی بانک جی پی مورگان چیس

 این هلدینگ مالی، خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری از جمله مشاوره در مورد استراتژی و ساختار شرکت، افزایش سرمایه در بازار‌های سهام و بدهی، مدیریت ریسک، بازارسازی در اوراق بهادار نقدی و کارگزاری و تحقیق را در تمامی بخش‌های بازار‌های سرمایه، ارائه می‌کند. دفتر مرکزی این هلدینگ بانکی چند ملیتی، در شهر نیویورک است و از نظر دارایی در جایگاه ششم دنیا قرار دارد. این بانک، 2.5 تریلیون دلار دارایی دارد و خدمات خود را در 100 کشور دنیا ارائه می‌دهد. نزدیک به 245000 کارمند در این شرکت مشغول به کار هستند.

تاریخچه و مؤسس

بانک جی پی مورگان در سال 1895 و با نام J. P. Morgan and Company توسط جان پیرپونت مورگان سازماندهی شد و امروزه در بین بزرگ‌ترین بانک‌های جهان قرار دارد. جان پیرپونت مورگان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران آمریکایی در حوزه‌های متنوع صنعتی بود. این شخص یکی از برجسته‌ترین چهره‌های مالی جهان قبل از جنگ جهانی اول، نیز شناخته می‌شود. او چندین راه آهن بزرگ را سازماندهی کرد و با تأمین مالی و کمک به ادغام صنعتی، باعث تشکیل شرکت‌های فولاد ایالات متحده، اینترنشنال هاروستر و جنرال الکتریک شد.

 

جی پی مورگان؛ سرمایه دار آمریکایی

او سازمان بین‌المللی دریایی-تجاری (IMM) را با ادغام خطوط کشتیرانی فرا اقیانوس اطلس همچون ستاره سفید، سازماندهی کرد. جالب است بدانید که مورگان در سال 1912 اولین و آخرین سرویس کشتی تایتانیکِ ستاره سفید را برای سفر رزرو کرد که به خاطر بیماری مجبور به لغو آن شد. جی پی مورگان تایتانیک غرق شد و تلفات جانی زیادی را بر جا گذاشت.

کسب و کار بانک جی پی مورگان چیس

 جی پی مورگان از طریق چهار بخش تجاری به ارائه خدمات پر تعداد خود به مشتریان شرکتی و شخصی، مشغول است:

- بانکداری مصرف‌کننده و جامعه (Consumer and Community Banking)

این بخش خدمات خود را از طریق خدمات شخصی در شعب بانک‌ها، دستگاه‌های خودپرداز، بانکداری آنلاین، همراه بانک و تلفن بانک در اختیار مصرف‌کنندگان و مشاغل قرار می‌دهد. این بخش خود به سه بخش دیگر تقسیم می‌شود:

  • بانکداری مصرف‌کننده و تجاری: محصولات و خدمات سپرده‌گذاری، سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت نقدی را به شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه می‌دهد.
  • بانکداری وام مسکن: به طور حرفه‌ای و تخصصی بر خدمات وام دهی در حوزه مسکن تمرکز دارد.
  • کارت (The Card)، راه حل‌های بازرگانی و خودرو: در حوزه صدور کارت‌های اعتباری، راه حل‌های تجارت، وا‌م و اجاره خودرو، و وام‌های دانشجویی فعالیت می‌کند.

- بانک شرکتی و سرمایه‌گذاری (Corporate and Investment Bank)

بانک جی پی مورگان از طریق این بخش به مشتریان بین‌المللی مانند شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران، مؤسسات مالی، دولت‌ها و حتی شهرداری‌ها خدمات می‌دهد. این خدمات شامل بانکداری سرمایه‌گذاری، بازارسازی، کارگزاری اصلی، خزانه داری و اوراق بهادار می‌باشند. عموم خدمات این بخش از طریق حوزه‌های زیر ارائه می‌شوند:

  • سرویس بانکداری: مشاوره در مورد استراتژی و ساختار شرکت، افزایش سرمایه در بازار‌های سهام و بدهی، خدمات خزانه داری، اعطای وام و خدمات سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران داده می‌شود.
  • سرویس بازار و سرمایه‌گذار: شامل ارائه روش‌های مدیریت ریسک، کارگزاری، خدمات و وام دهی اوراق بهادار به مدیران دارایی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

 

خدمات بانکی جی مورگان چیس

- بانکداری تجاری ( Commercial Banking)

این بخش در حوزه ارائه راه حل‌های مالی جامع از جمله وام، پرداخت‌های عمده فروشی، بانکداری سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی فعالیت می‌کند. این بخش همچنین تأمین مالی سرمایه‌گذاران و صاحبان املاک و مستغلات را بر عهده دارد. متخصصان و کارشناسان مالی این بخش، دانش صنعت را به مؤسسات مالی، سازمان‌های غیر دولتی، شرکت‌های چند ملیتی و دولت‌ها ارائه می‌کنند.

- مدیریت دارایی و ثروت (Asset and Wealth Management)

بخش مدیریت دارایی و ثروت بانک جی پی مورگان، مدیریت سرمایه‌گذاری هر نوع دارایی از جمله سهام، صندوق بازار پول و درآمد ثابت را ارائه می‌کند. از مزیت‌های استفاده از این بخش می‌توان به برنامه‌ریزی بازنشستگی، کارگزاری و خدمات بانکی برای مشتریانی که نیاز‌های سرمایه‌گذاری چند دارایی دارند، اشاره کرد. سرمایه‌گذاران، مؤسسات و سرمایه‌گذاران خرد با ارزش خالص بالا تا فوق‌العاده بالا، مشتریان این بخش می‌باشند.