برترین بانک های دنیا

بانک‌ها به عنوان سازمان‌های مالی، خدمات متنوعی مانند حفظ سپرده‌ها، وام دهی به مشتریان، مدیریت ثروت اشخاص و شرکت‌های تجاری و غیره را ارائه می‌دهند. بانک‌های برتر دنیا در تبادل ارز و کمک به سرمایه‌گذاری نیز فعالیت دارند. دایره مشتریان این بانک‌ها افراد حقیقی، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی هستند.

تعریف صنعت بانکداری در چند دهه اخیر تغییرات قابل توجهی کرده است. در حال حاضر آن‌ها برای اشخاص و مشاغل در هر اندازه، خدماتی مثل پس انداز، وام، حساب‌های جاری، گواهی سپرده و سایر خدمات مالی را ارائه می‌دهند. همچنین بانک‌ها به عنوان یک مرجع سرمایه‌گذاری، با بسیاری از مؤسسات و شرکت‌های تجاری در پذیره‌نویسی پیشنهاد سهام، معاملات کارگزاری و مشاوره M&A همکاری می‌کنند. در این مقاله با 10 بانک برتر جهان آشنا خواهیم شد. تا پایان همراه ما باشید.

 

بانک صنعتی و تجاری چین (Industrial and Commercial Bank of China)

این بانک در سال 1984 تاسیس شده است. از نظر دارایی، در صدر لیست برترین بانک‌های جهان قرار دارد و از زمان شروع به کار خود به سرعت رشد کرده است. آمار نشان می‌دهد ارزش کل دارایی بانک ICBC تا سپتامبر 2021، چیزی حدود 3.47 تریلیون دلار بوده است. همان طور که از نام بانک مشخص است، عمده فعالیت آن معطوف به صنعت می‌شود. زمینه‌های فعالیت این بانک مربوط به تولید، حمل و نقل، انرژی و خرده فروشی است. آمار‌ها، هیچ روند کاهشی در سرعت رشد این بانک را نشان نمی‌دهد و افزایش سود آن در سه ماهه سوم سال 2017 چیزی در حدود 3.3 درصد بوده است.

بانک ساخت و ساز چین (China Construction Bank Corp)

این بانک نمونه موفق ارائه‌دهنده خدمات مالی به اشخاص و شرکت‌ها است. برآورد شده که تعداد مشتریان این بانک به 100 میلیون می‌رسد. مشتریان اصلی این موسسه مالی، ابر شرکت‌های دولتی چین هستند که در زمینه زیرساخت این کشور فعالیت دارند. این بانک علاوه بر ایالات متحده آمریکا، در 30 کشور دیگر دنیا فعالیت دارد و خدمات خود را ارائه می‌دهد. با توجه به گستردگی حجم فعالیت‌ها، این مؤسسه می‌تواند در بین 10 بانک برتر جهان قرار بگیرد.

بانک بی‌ان پی پاریبا BNP Paribas

بعد از معرفی دو بانک چینی، نوبت به این بانک بزرگ فرانسوی می‌رسد. دارایی 2.19 تریلیون دلاری، این بانک را بین سه بانک برتر از نظر میزان دارایی قرار داده است. این شبکه بانکی در 75 کشور جهان فعالیت می‌کند که آن را به یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های مالی و اعتباری در دنیا تبدیل کرده است. چهار بازار خرده فروشی داخلی این شبکه مالی، کشور‌های فرانسه، ایتالیا، بلژیک و لوکزامبورگ می‌باشند.

جالب است بدانید که این بانک در آپریل 2009 و پس از خرید 75 درصد سهام Fortis Bank، به بزرگ‌ترین سپرده‌گذار در منطقه یورو تبدیل شد. این بانک قدیمی از سال 1848 فعالیت می‌کند و تمرکز بر بانکداری خرد دارد. حساب‌های مشتریان معمولی، بیش از سه چهارم درآمد و سود BNP Paribas را تشکیل می‌دهند.

 

بانک آمریکا (Bank of America)

این بانک نیز دارایی 2.19 تریلیون دلاری دارد که آن را به بزرگ‌ترین هلدینگ بانکی ایالات متحده تبدیل کرده است. درصد بالایی از شرکت‌های فورچون آمریکا از مشتریان اصلی بانک آمریکا محسوب می‌شوند. پس از خرید مریل لینچ در سال 2008، این بانک به بزرگ‌ترین مرجع مدیریت ثروت در جهان تبدیل شد. بورس نیویورک، S&P 500 و میانگین صنعتی داوجونز از شاخص‌های تشکیل‌دهنده سهام خریداری شده توسط این بانک هستند. این شرکت دارای نزدیک به 208000 نفر کارمند در دفتر مرکزی خود می‌باشد و به راحتی در لیست بانک‌های برتر دنیا قرار می‌گیرد.

بانک جی پی مورگان (JPMorgan Chase & Co. )

یک بانک چند ملیتی و شرکت هلدینگ خدمات مالی است که در زمینه‌های وام دهی شرکتی، مدیریت دارایی، مدیریت ثروت، سرمایه‌گذاری و بانکداری مصرف‌کننده فعالیت می‌کند. جی پی مورگان چیس، 2.5 تریلیون دلار دارایی دارد و خدمات خود را در 100 کشور دنیا ارائه می‌دهد. این مؤسسه مالی قدرتمند همچنین، در اوراق بهادار نیز پیشرو بوده و دارای 245000 کارمند در شهر نیویورک است. این بانک که در سال 2000 میلادی تاسیس شده یکی دیگر از برترین بانک‌های جهان است.

گروه اعتباری آگریکول (Credit Agricole group)

این بانک فرانسوی یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات مالی و تعاونی است که سابقه درخشانی در خدمت‌رسانی در زمینه کشاورزی دارد. البته این مؤسسه هم اکنون خدمات گسترده خود را به اشخاص و شرکت‌های تجاری نیز ارائه می‌دهد. دارایی این مؤسسه مالی 2.25 تریلیون دلار برآورد می‌شود و در 47 کشور جهان فعالیت دارد. تعداد 51 میلیون مشتری شخصی و تجاری، این گروه مالی را در لیست برترین‌ها قرار داده است.

بانک کشاورزی چین (Agricultural Bank of China)

بانک کشاورزی چین، یک مؤسسه دولتی است که علاوه بر خدمات بانکی شخصی و شرکتی، در زمینه کشاورزی نیز فعالیت دارد. عمده فروشی و پروژه‌های کشاورزی، از جمله خدمات این بانک دولتی به مشتریان خود است. کل دارایی بانک کشاورزی چین، 3.57 تریلیون دلار تخمین‌زده می‌شود و دفتر مرکزی آن در شهر پکن قرار دارد. این مؤسسه در کشور هنگ کنگ و سنگاپور نیز به ارائه خدمات می‌پردازد.

 

بانک چین (Bank of China)

 در لیست 10 بانک برتر جهان، بانک چین نیز حضور دارد. بانکداری تجاری، سپرده‌گذاری و ارز‌های خارجی بخشی از خدمات این بانک است. این مؤسسه مالی حتی مجوز انتشار اسکناس در هنگ کنگ و سنگاپور را نیز دارد. در بین بانک‌های چین، بیشترین فعالیت جهانی مربوط به این بانک بوده و از سال 1981 در نیویورک، شیکاگو و لس آنجلس آمریکا نیز به ارائه خدمات می‌پردازد. دارایی این بانک 3.27 تریلیون دلار می‌باشد.

ژاپن پست هلدینگ (Japan Post Holdings)

این هلدینگ علاوه بر بانکداری در زمینه‌های بیمه عمر، تدارکات و دیگر مشاغل فعالیت می‌کند. همان طور که از اسم این مؤسسه مشخص است، تحویل نامه و مدیریت اداره پست در ژاپن نیز از دیگر فعالیت‌های آن می‌باشد. پست بانک ژاپن، شعبه بانکی این مجموعه به حساب می‌آید.

HSBC Holdings

هلدینگ‌های HSBC در 64 کشور دنیا فعالیت می‌کند و تقریباً 40 میلیون مشتری بین‌المللی دارد. از جمله فعالیت‌های آن بانکداری شخصی، تجاری، خصوصی و خرده فروشی است. این بانک علاوه بر مدیریت ثروت، محصولات و خدمات گسترده‌ای را به مشاغل، دولت‌ها و مؤسسات ارائه می‌دهد و در لیست 10 بانک برتر جهان قرار می‌گیرد.