گذر از بانکداری سنتی

تا یک دهه گذشته انتقاد از بانکداری، همتراز توهین به مقدسات دینی در کشورهای سرمایه داری بود. مدیران و سهام داران بانک ها که اکثرا سالها پله پله در سیستم سنتی بانکداری، شستشوی ذهنی داده شده بودند و ترفیع گرفته بودند، هیچ تغییر روشی را بر نمی تابیدند. نخستین حرکتی که لرزه بر اندام بانکداری سنتی انداخت، نرم افزار پی پال (pay pal) بود که ایلان ماسک به توسعه آن پرداخت آنلاین با کارمزد پایین را رواج داد. گرچه برندهای مشهور مانند مستر کارت و ویزا کارت، این موج را نادیده گرفتند، ولی بسرعت برندهای مشهور فناوری مانند گوگل (گوگل والت) و اپل راپل پی را راه اندازی کردند و اپلیکیشن های اسکوئر، استرایپ در آمریکا و اروپا و علی پی در چین و ام پاسا در آفریقا، زین زیپ در آسيا، سهم بازار پرداخت آنلاین را از برندهای برتر بانکداری ربودند.

این نرم افزارهای جدید بانکداری در حوزه سخت افزار هم پیشرفت چشمگیری داشتند. دستگاه های کارتخوان اسکوئر طوری طراحی شدند که دیگر خبر از کارمزدهای واسطه گری نیست. رسوخ به دنیای ممنوعه بانکداری درحدی بود که سایت های تامین مالی جمعی وارد یکی از حوزه های اصلی بانکداری، یعنی پرداخت وام و جذب سپرده شدند. سایت کیک استارتر و كراد کیوب متقاضی وام و وام دهنده یا سرمایه گذار را بدون واسطه بهم وصل می کردند. بنظر می رسد سال 2050 میلادی، بانکداری سنتی شاهد تغییرات قابل توجهی خواهد بود و نامهای جدید در این حوزه پیشتاز خواهند بود.

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: فین تک آینده بانکداری را دگرگون می کند

آخرین مطالب
وب سایت تخصصی بانکداری هوش مصنوعی دومان سهند

دومان سهند بانکداری بدون شعبه های فیزیکی و جایگزینی هوش مصنوعی به جای انسان را بانکداری هوشمند می نامد و معتقد است تا سال ۲۰۵۰ ، بانکداری هوشمند می شود . دومان سهند در تلاش است در مورد بانکداری هوشمند و انحصار شکنی مافیای ...